Výukový řád
Přihlášeným se na tomto místě zobrazí užitečný bonus. ;-)
Pravidla výuky
- Výuka v každém předmětu probíhá jednou za 14 dní; do další hodiny máte čas na vypracování a odeslání domácí úlohy. Hodiny se vkládají vždy na začátku měsíce a v jeho polovině (1.-3. den a 16.-18. den).
- Na předměty, které chcete studovat, není nutné se hlásit.
- Do místností s výukou smí psát pouze profesoři, jejich asistenti nebo suplenti.
- Studenti mají povinnost respektovat a dodržovat pokyny profesorů v jednotlivých učebnách.
- Nejúspěšnější studenti si mohou vysloužit od profesora automatický postup z některého předmětu (nebo i z více předmětů) bez nutnosti skládat zkoušku – týká se pouze 1.-4. ročníku; v 5. ročníku není automatický postup možný.
- Profesor, který vyučuje předmět v ročníku, v němž sám studuje, získává za vyučování v tomto předmětu postup automaticky.
- Chcete-li nějaký předmět navštěvovat ve vyšším ročníku, musíte z něj mít složenou zkoušku z ročníku nižšího.
- Každý student má možnost zpětně si dostudovat nepovinný předmět z nižšího ročníku – jste-li např. ve 2. ročníku, ale v 1. ročníku jste nestudovali předmět Věštění, nemáte možnost studovat Věštění ve 2. ročníku; smíte ho ovšem studovat spolu s prváky.
- Ve výjimečných případech smí student poprosit profesora, aby mu umožnil složit zkoušku z vybraného předmětu ze dvou ročníků (toho, ve kterém studuje, a vyššího) během jediného zkouškového období. Vyučující musí mít dostatek času na opravení zkoušky z nižšího ročníku, aby mohl posoudit, zda je práce tak zdařilá, že student v daném předmětu umí víc než jiní a povolit výjimku ke složení zkoušky z vyššího ročníku. Student v takovém případě dostane k dispozici pouze zadání zkoušky (nemá právo pročíst si před jejím vypracováním výklady, které ostatní probírali během roku) – musí dokázat, že má v tomto předmětu skvělé znalosti.
- Kromě klasické výuky máte možnost navštěvovat i odborné semináře, které pro vás připravili ostatní hradníci. (Pro více informací viz Výnos o seminářích.)
Domácí úkoly
- Úkoly se posílají výhradně e-mailem profesorovi konkrétního předmětu (adresy jsou uvedeny v učebnách).
- Vždy posílejte jen aktuální úlohu; starší vám nebudou moci být ohodnoceny.
- Psát úlohy není povinné, máte za ně ovšem možnost získávat body pro svou kolej a leccos se naučit.
- Při psaní úloh/zkoušek nesmíte opisovat od spolužáků, kopírovat výklady z hodin nebo z internetu (správné odpovědi si samozřejmě smíte najít, ale do úkolů/zkoušek je pište vlastními slovy).
- Není povoleno předávat si mezi sebou správné odpovědi na otázky z úloh/zkoušek nebo je vypracovat společně s dalšími hradníky – vaše práce nechť je skutečně vaše. Během školního roku je povoleno si ve společenských místnostech pomáhat s úkoly. Je ale zakázáno prozrazovat přímo odpovědi. Cílem nápovědy by mělo být naučit vaše spolužáky, kde lze dané informace získat, ne opisovat.
- Hodnocení DÚ: Za správně vypracovaný úkol získáte 20 bodů; za ne zcela správné vypracování získáte méně než 20 bodů. Za úkoly opsané/zkopírované nezískáte body žádné. Bude-li úkol vypracován nad očekávání profesora, máte možnost získat až 30 bodů; ve zcela výjimečných případech má profesor možnost dát vynikajícímu úkolu dodatečný bonus dalších až 10 bodů.
Seznam předmětů a podmínky pro postup
- Upozornění: Některé předměty 5. ročníku jsou momentálně uzavřené – přehled je aktuální k 1. 9. 2018.
1. ročník
- povinné předměty: Lektvary, Kouzelné formule, Obrana proti černé magii
- nepovinné předměty: Astronomie, Bylinkářství, Péče o kouzelné tvory, Symboly a výklad snů
Čtení z run, Dějiny čar a kouzel, Famfrpál, Kouzelnická prvouka, Věštění (přeškrnuté předměty dočasně zrušené)
- Pro postup do 2. ročníku musíte splnit zkoušku ze všech tří povinných předmětů a minimálně dvou předmětů nepovinných (dle vlastní volby).
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum (doporučuje se, aby vám ve vyšších ročnících nechyběly předměty pro postup – ne každý předmět je ve všech ročnících).
2. ročník
- povinné předměty: Lektvary, Kouzelné formule, Obrana proti černé magii
- nepovinné předměty: Astronomie, Bylinkářství, Péče o kouzelné tvory, Symboly a výklad snů,
Čtení z run, Dějiny čar a kouzel, Famfrpál, Kouzelnická prvouka, Věštění(přeškrnuté předměty dočasně zrušené)
- Pro postup do 3. ročníku musíte splnit zkoušku ze všech tří povinných předmětů a minimálně dvou nepovinných předmětů 2. ročníku (dle vlastní volby).
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum.
3. ročník
- povinné předměty: Lektvary, Kouzelné formule, Obrana proti černé magii
- nepovinné předměty: Astronomie, Bylinkářství, Péče o kouzelné tvory, Symboly, Výklad snů,
Čtení z run, Kouzelnická prvouka, Věštění (přeškrnuté předměty dočasně zrušené)
- Pro postup do 4. ročníku musíte splnit zkoušku ze všech tří povinných předmětů a minimálně dvou nepovinných předmětů 3. ročníku (dle vlastní volby).
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum.
4. ročník
- volitelné předměty: Astronomie, Bylinkářství, Kouzelné formule, Lektvary, Obrana proti černé magii, Péče o kouzelné tvory, Přeměňování, výklad snů,
Symboly, Věštění, Čtení z run (přeškrnuté předměty dočasně zrušené nebo zatím nevyučované)
- Pro postup do 5. ročníku musíte splnit zkoušku ze 4 (po dočasném zrušení některých předmětů je hranice snížena z 5ti) volitelných předmětů 4. ročníku (dle vlastní volby).
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum.
5. ročník
- volitelné předměty: Astronomie, Bylinkářství, Kouzelné formule, Lektvary, Obrana proti černé magii, Péče o kouzelné tvory, Symboly a výklad snů
Čtení z run, Věštění (přeškrnuté předměty dočasně zrušené nebo nevyučované)
- Pro připuštění ke zkouškám OVCE musíte složit zkoušku NKÚ minimálně ze čtyř předmětů 5. ročníku (dle vlastní volby) ; hranice o jeden snížena z důvodu dočasného ukončení výuky některých předmětů,snížení lze uplatnit žádostí u HR bez ohledu na fakt jak dlouho jste již v 5. ročníku ; do postupu se nezapočítávají automatické postupy z předmětů, které student v 5. ročníku sám vyučuje.
- Zkoušky NKÚ potřebné pro postup je možné skládat postupně; není nutné složit je během jednoho termínu – úspěšné NKÚ se studentovi započítávají a na postup dosáhne složením čtvrté viz výše z nich.
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum.
Postupové zkoušky, zkoušky NKÚ, zkoušky OVCE
- Probíhají ve zkouškovém období na přelomu ledna a února a také během letních prázdnin (v červenci a srpnu).
- Studenti se mohou svobodně rozhodnout odložit si zkoušky do dalšího zkouškového období.
- Těsně před začátkem nového školního roku obdrží každý student vysvědčení osobní sovou (týká se pouze studentů, kteří vypracovali alespoň jednu zkoušku nebo dostali alespoň jeden automatický postup).
- Je-li student pilný, může složit ročníkové zkoušky i tehdy, pokud do školy dorazil až několik měsíců po zahájení výuky (třeba i v posledním měsíci školního roku nebo během prázdnin).
Postupové zkoušky
- Jsou to zkoušky potřebné k postupu do 2., 3., 4. a 5. ročníku.
- Ročníkové zkoušky nelze, na rozdíl od zkoušek NKÚ a OVCE, skládat postupně – nepostoupíte-li do vyššího ročníku, musíte opakovat i zkoušky z předmětů, které jste úspěšně složili. (V případě nejasností se obraťte na Hradní radu nebo na zkušenější spolužáky z vyšších ročníků, kteří vám celý systém rádi vysvětlí.)
- Zpravidla obsahují 6-7 otázek na učivo probrané během školního roku.
- Jejich součástí mohou být 1-2 nepovinné otázky, na jejichž vypracování student musí vynaložit trochu víc úsilí než jen hledat odpovědi v poznámkách.
- Nepovinné otázky mohou studentovi vylepšit známku, bude-li jinak profesor váhat mezi dvěma známkami.
- hodnocení postupových zkoušek (1.-4. ročník): Arcanum+ (více než kouzelné), Arcanum (kouzelné), Excellens (vynikající), Medium (průměrné), Humile (nízké), Dirum (příšerné = neprospěl)
Zkoušky NKÚ
- NKÚ jsou zkoušky potřebné k připuštění ke zkoušce OVCE.
- Ověřují teoretické i praktické znalosti studenta v daném předmětu.
- Obsahují 2 online kvízy – každý má 10 otázek z učiva daného předmětu v 1. až 5. ročníku (na vyplnění kvízů má student 2 × 10 minut).
- K úspěšnému složení zkoušky je nutné vypracovat všechny její části, žádnou z nich není možné vynechat.
- hodnocení zkoušek NKÚ: Vynikající, Nad očekávání, Přijatelné (= student u zkoušky prošel), Mizerné, Hrozné, Troll (= student neprošel a předmět si bude muset v 5. ročníku zopakovat)
Zkoušky OVCE
- OVCE jsou zkoušky potřebné k ukončení celého studia.
- Obsahují praktický úkol a několik doplňujících otázek, které prověří míru porozumění danému předmětu.
- K úspěšnému složení zkoušky je nutné vypracovat obě její části, žádnou z nich není možné vynechat.
- Abyste se mohli stát absolventem, musíte složit zkoušku OVCE minimálně ze tří předmětů (dle vlastní volby); do nároku na absolvování školy se nezapočítávají automatické postupy z předmětů, které student v 5. ročníku sám vyučuje.
- Zkoušky OVCE potřebné pro postup je možné skládat postupně; není nutné složit je během jednoho termínu – úspěšné OVCE se studentovi započítávají a na postup dosáhne složením třetí z nich.
- Máte samozřejmě možnost studovat / psát zkoušku z více předmětů, než je stanovené minimum.
- Každý, kdo dosáhl možnosti stát se absolventem, má právo se rozhodnout, zda toho využije, nebo zůstane další rok studentem 5. ročníku a dostuduje si ostatní předměty.
- hodnocení zkoušek OVCE: Vynikající, Nad očekávání, Přijatelné (= student u zkoušky prošel), Mizerné, Hrozné, Troll (= student neprošel a zkoušku si bude muset zopakovat)